sobota, 30 marca 2019

Jak szybko poprawić zdjęcia? PRESETY DO PHOTOSHOPA?

Lubię spędzać czas z photoshopem, lubię retuszować zdjęcia, które wcześniej wykonałam. Nie zajmuję się jednak fotografią profesjonalnie, a jedynie hobbystycznie, jednakże przyszedł wreszcie taki moment, że miałam do obrobienia dużą ilość zdjęć i to w dość krótkim czasie, naprawdę bardzo krótkim. To były fotografie, w których nie musiałam dokładnie poprawiać każdemu niedoskonałości, czy wygładzać skóry, a obróbka polegała na zmiejszaniu obrazu i poprawianiu kolorów. Zdjęcia obrabiam głownie w Photoshopie CS6, nie mam Lightrooma, a do wywoływania surowych plików używam Raw Therapee, ale za wiele w nim nie obrabiam, bo ten program do mnie nie przemawia, więc korzystam z niego tyle, co muszę, choć przyznaję, że oferuje więcej możliwości niż photoshop.

I własnie na tym poprawieniu kolorów chcę się skupić. Zazwyczaj sama bawię się suwaczkami, bo nawet, jak robię komuś zdjęcia, to nie jest ich tak wiele, abym nie mogła sobie tego zrobić na spokojnie. Zawsze poprawiam kolory, balans bieli, czasem dodam filtr fotograficzny/gradient, no zależy od danego zdjęcia i od tego, co trzeba przy nim zrobić. Wiem już, że popełniłam błędy w obróbce z fotorelacji, która udostępniałam, ale właśnie wtedy wymyśliłam sobie, jak tą obróbkę skrócić.
Aha, dodam jeszcze, że mam świadomość, iż istnieje coś takiego jak akcje do photoshopa, chciałam wypróbować nawet te od Jest Rudo, ale coś to u mnie nie działa, więc musiałam radzić sobie inaczej. Wtedy tez pomyślałam nagle o czymś, czego od dawna nie używałam. Gdy rozpoczęła się moja przygoda z photoshopem, zajmowałam się szabloniarstwem, a do tworzenia grafiki pod szablon używało się tzw. koloryzacji, które miały wyrównać koloryt pracy. Sama nawet kiedyś takie tworzyłam, aczkolwiek szału nie było. Teraz nawet, gdy robię jakiś szablon, to używam dopasowań, nie koloryzacji. Jednak, jeżeli zdjęcia są podobne, to wystarczy jedna i można szybko i sprawnie poprawić kolory fotografii.

Dość tej historii i tego, jak to się stało, że pojawiła mi się w głowie taka myśl.
Konkrety.

CZYM JEST KOLORYZACJA, CZY TEŻ PRESET DO PHOTOSHOPA?
 (o ile mogę to tak nazwać)

To nic innego, jak stworzona grupa z warstwami dopasowań. Zresztą, sami zobaczcie, jak to wygląda od kuchni! Dodam jeszcze, że ta jest bardzo prosta, zrobiona na szybko, ale tych efektów może pojawić się tutaj więcej.

JAK TO DZIAŁA?

Wystarczy mieć otwarte w photoshopie zdjęcie, otworzyć plik z koloryzacją i przeciągnąć grupę z warstwami na fotografię. Oczywiście można sobie regulować krycie zarówno całej grupy, jak i pojedynczych warstw, jeżeli zaszłaby takowa potrzeba. Ten sposób to także duże ułatwienie nie tylko do szybszej obróbki, ale jeśli nie mamy pomysłu na poprawienie obrazu, czy nie możemy się zdecydować, można skorzystać z gotowca.

Ot, cała filozofia!

JAK TO WYGLĄDA?
Lewo; przed, prawo; po


Dodam jeszcze, że po kliknięciu TUTAJ*, możesz pobrać plik, którego użyłam na przykładzie wyżej. 
Koniecznie mi napisz, czy to przydatna opcja i czy ten efekt Ci się podoba! Jeżeli to się sprawdzi, to z chęcią wykonam więcej tego typu ułatwiaczy, bo mi osobiście naprawdę pracę na photoshopie przyspieszają. 

*linkuję swoje prace na DA, aby pobrać plik, szukaj tej opcji po prawej stronie ekranu :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Stali bywalcy